Přechod Krkonoš – 1.etapa, Rýchory

Dnešní ráno mě překvapilo. Bylo mrazivo a jasná obloha. Bylo mi jasné, že z focení mlžin v Rýchorském pralese, kvůli kterým se tam chodí, nic nebude.

S obavami jsem nastoupil do autobusu směr Stachlberg a začal své dobrodružství s fotoaparátem. Hned po vystoupení z autobusu však bylo jasné, že to určitě nebude ztracený den. Slunce pomalu stoupalo nad nízko ležící mraky a vytvářelo působivou podzimní kulisu. Dal jsem se do focení a postupně střídal iPhone a zrcadlovku.

Přes spodní louky jsem se dostal do lesa a začal stoupat. Rýchory jsou zvláštní místo. Leží v nadmořské výšce mezi 700 a 1000 m n.m. a je to mix buků, smrků, bříz a jeřábů. Lesníkům se postupně daří zaměňovat monokulturní les za les smíšený. Zároveň ho nechávají přirozenému životnímu cyklu. Les je vystaven větru a námrazám víc než na jiných místech. Jednotlivé kmeny vytvářejí působivé pokroucené skupiny a struktury. A přestože jsem nemohl fotit mlhy, užíval jsem si focení podzimního lesa. Díky slunci, které procházelo korunami stromů a osvětlovalo vodopády oranžové a červené, jsem si na mlhy ani nevzpomněl.  V pralese jsem se zdržel asi 3 hodiny.

 

 

 

 

Postupně jsem vytvořil nespočet vstupů pro fotografiky jak v iPhonu pro účely prezentace na Instagramu a Facebooku, tak zrcadlovkou pro pozdější úpravy ICM. Zároveň jsem zrcadlovkou s krátkým zoomem ze stativu komponoval záběry skupin stromů v protisvětle.


Rýchory – charakteristika místa pro fotografy:
Jednotlivé druhy stromů vytvářejí sevřené skupiny,  jakési ostrůvky. Jsou mezi sebou propletené stromy vztyčené a stromy ležící, porostlé mechem. Objektiv s krátkým ohniskem umožňuje vytvářet jakési až katedrální prostory. Hustý porost je střídán prolukami a mítinami, které umožňují vytvářet dramatické kompoziční vzorce. Teď na podzim je navíc možné kombinovat struktury stromů s barvami podzimního listí. Právě hustota porostu s různými kontrasty a akcenty přímo vybízí k tvorbě fotografik. V každém případě sem budu muset zajet ještě jednou a vyčíhat si ty tolikrát zmiňované a doporučované mlhy – musí to být úžasná kombinace právě na podzim.
9.10.2017
Horní Albeřice
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + eight =