Přechod Krkonoš – 5.etapa, Slezské sedlo

Ráno mě probudily červánky. Cesta z Čertova dolu do Slezského sedla je krásná turistická procházka. Po kamenném chodníku se postupně dostanete do nadmořské výšky 1200 m.n.m. Slezské sedlo je jedinou sníženinou Slezského hřbetu, který je dlouhý téměř 30 kilometrů a táhne se po hranici s Polskem. Rozděluje Krkonoše na západní a východní. Mezi Slezským sedlem a Petrovkou, kam jsem mířil, se rozkládá Fantova stezka.

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Fanta, který přednášel, ekologii na univerzitách v Nizozemí, kam emigroval, přinesl do Krkonoš přes nadaci FACE 378 milionů korun na obnovu zničených lesů v Krkonoších.

Kyselé prostředí na hřebenech Krkonoš na konci 20. století způsobilo, že smrkové lesy téměř nepřežily. Kyselé půdy v Krkonoších mají nejrůznější důvody – jsou zde kyselé horniny, roste tady daleko více smrků než listnatých stromů a padaly zde kyselé deště. S revitalizací Krkonoš začal KRNAP v devadesátých letech. Dopady nevyváženého prostředí jsou viditelné dodnes a bude to trvat ještě mnoho let než se lesy Krkonoš obnoví do žádané multikulturní podoby.

Ubytoval jsem se na Dvořákové boudě a vyrazil kolem Petrovky fotit skalní skupiny na polském území. Petrovka, jinak taky Petrova bouda, je druhou nejvýše položenou obývanou chalupu na Špindlerovském katastru po staré Labské boudě. Tedy obývanou, nemovitost shořela a teď zde probíhá rekonstrukce, která by měla být dokončena v roce 2019 nebo 2020.

 

 

 

 

Pospíchal jsem, protože sluníčko postupně zapadalo a navíc Labským a Medvědím dolem přicházela nízká oblačnost. Pár snímků jsem stihnul a jako bonus se mi podařilo nafotit přicházející moře mraků v zapadajícím slunci. Všechny dnešní fotografické pokusy můžete opět vidět přiložené galerii.

 

 

 

 

 


Slezské sedlo – charakteristika místa pro fotografy:

Na mé pouti Krkonošemi je toto opravdu první rozlehlé místo s horskými pastevními loukami, osamocenými partiemi zakrslých smrků, často podmáčené, s výraznými skupinami kamenů. Od Petrovky je sedlo orientováno jihovýchodně, takže nabízí ideální příležitost pro focení krajinných panoramat při východu a západu slunce. Ideální situace nastane, pokud je zrovna inverze. Kopec Malý Šišák tvoří výrazný opěrný reliéf. Od něho terén padá směrem do Špindlerova mlýna a Medvědího dolu na jednu a do Polska na druhou stranu.

 

GALLERY

18.10.2017

Dvořákova Bouda

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 3 =