Po stopách Cesara Manrique – LANZAROTE 2019 – část 1.

07Tak mám za sebou tematickou foto expedici – PO STOPÁCH CESARA MANRIQUE – LANZAROTE 2019. A že to byla PARÁDA!!!! Počasí bylo nestále fotografické, nálada skvělá a víno lákavě vulkanické. Byla to moje první zkušenost s organizováním podobného podniku v zahraničí, při které jsem si ověřoval, zda jsem schopen takový program sestavit, prakticky scelit a uřídit.

Foto cesta na Lanzarote je nepřímým pokračováním mých kurzů o alternativní krajinářské a abstraktní fotografii. Byla pojatá jako projekt – nafotit Lanzarote tak, jak jej ve své tvorbě zachytil rodák a významný představitel art informel z tohoto kanárského ostrova,  César Manrique. Navštívili jsme místa spjatá s jeho tvorbou a nechali se jimi inspirovat, protože bytostně vycházejí z charakteru ostrova. No a moc nám pomohlo i to, že ve Španělsku slaví 100. výročí od jeho narození !!

Cesta tedy nebyla primárně zaměřená na ICM&ME metodiku, i když tato technika pro následné zpracování fotografií může velmi pomoci. Účastníci ode mne dostali k dispozici na začátku popis lokalit, kde jsme fotili i další doporučení. Udělal jsem krátké intro do tvorby Manriqueho a co to může znamenat pro práci fotografa a vyrazili jsme za krásným dobrodružstvím. Celý pobyt byl koncipován do dvou rozdílných polovin (3+3 dny) – řízená návštěva a focení ve vybraných lokalitách a volná část s doporučením, kam si pak mohl každý zajet podle své chuti. Ostrov je malý, takže jej můžete přejet i několikrát za den.

1.den

WAVES 02jsme se věnovali seznámení s ostrovem a Cesarem Manrique. Lanzarote je hlavně o sopkách, lávě a strukturách, ale také o různých kombinacích, které vznikají při styku lávy s mořskou vodou. Rozfotili jsme se v laguně v Arecife při východu slunce a následně vyrazili do Nadace „Cesar Manrique Foundation“, kam jsme měli díky podpoře od CK Fischer zajištěnou akreditaci pro volný vstup a fotografování uvnitř objektu. Zde měli účastníci expedice možnost poprvé a v ucelené podobě vidět malířské dílo Manriqueho, ke kterému se vrátím v samostatném příspěvku do mého blogu (část2.). Odpoledne a večer byly věnovány seznámení se s přírodním charakterem ostrova. Navštívili jsme chráněnou sopečnou krajinnou oblast Timanfaya a zafotili si v příbojových vlnách na pobřeží Tenesar.

2.den

TEAM 01byl dedikován zejména Cesaru Manriquemu, malíři, architektu, sochaři, designérovi. Navštívili jsme hlavní místa, vztahujících se k jeho tvorbě. V jeskyních Jameos del Agua a Cueva de Los Verdes jsme mohli obdivovat a fotografovat ohromující kontrasty architektonicky pojatých bílých a modrých ploch v hnědočervené lávě. Zároveň se naskytlo nepřeberně možností pro fotografování nejrůznějších kamenných (lávových) struktur v nejroztodivnějších světelných podmínkách – myslím, že si každý sáhnul na dno svých technických dovedností. 

Podobně jako první den v Nadaci, tak i druhý den jsme na volnou akreditaci navštívili místo, kde Cesar Manrique bydlel a tvořil – jeho dům a atelier v Harii. Úžasným zážitkem rozhodně byl i Mirador del Rio s výhledem na vedlejší ostrov Graciosa. Večer jsme opět dofotili, po vydatném posilnění skvělým vínem z Lanzarote, na břehu moře v úchvatné surfařské zátoce pod štíty hor v Caleta de Famara.

Závěrečný 3.den

ISLAND 03řízené části byl věnován specialitě ostrova – objevování tajů a chutí pěstování vinné révy v lávovém štěrku pod vrcholky sopečných kopců. Navštívili jsme vyhlášenou oblast La Geria a vinařství El Grifo. Je vskutku obdivuhodné s jakým úsilím a péčí se místní starají o takzvanou vulkanickou malvazii a muškát a jak se jejich pěstování může lišit – od prohloubených misek v lávovém písku, které rostlinu chrání před větrem a vysycháním, až po sázení stromků do puklin v lávovém poli, mnohdy i dva až tři metry hluboko. Nicméně jsme nezapomínali ani na zbývající přírodní zajímavosti ostrova, ať už se jedná o  Salinu de Janubio – specifický mikroregion, kde se těžila a stále těží mořská sůl, Calderu Colorada, proslulou červenou sopku, zelené El Golfo či dramaticky rozeklané Los Hervideros.

Závěrem

TEAM 07Doufám, že účastníci foto expedice přispějí svými zpětnými vazbami – pro nás všechny, kteří jsme na ostrově byli, to bylo zahájení  další komunikace o fotografii a foto projektech trochu jinou formou, než je obvykle zvykem a já jen doufám, že se s nimi budu potkávat i na dalších akcích. Už teď je jasné, že další foto expedice budou následovat. Expedice zcela nahradí kurzy ICM, kterým se budu věnovat, včetně editace, již pouze na vyzvání. V plánu mám prozatím uspořádat cestu za Williamem Turnerem do Anglie, za impresionisty do Francie a za Salvadorem Dalí a Joanem Miró do Španělska. A také se příští rok vrátím na Lanzarote.

A jaké si z této foto expedice odnáším organizační poznatky já?

  • Možná by hustota programu snesla místo 3 dnů 4
  • Chodit s fotografy do organizovaných prohlídek je ztráta času – to raději přidat místo kde bude možná volná tvorba
  • Mít připravenou smysluplnou variantu pro špatné počasí, např. fotografování struktur – sice jsem si s tím díky místní znalosti poradil, ale raději dopředu…
  • Je užitečné organizačně spolupracovat s někým, kdo může pomoci s cennými kontakty v místě stejně tak, jako to udělala paní Brožová z CK Fischer – které tímto, alespoň na dálku velmi děkuji

A pokud máte zájem dozvědět se něco více o Cesaru Manriquem, čtěte i druhou část mého blogu!

V Liberci 14.5.2019

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *